Dziś jest 02 czerwca 2020 r., imieniny Erazma, Marianny

Aktualności

Poświęcenie Mogiły Męczenników w Chociszewie

Data umieszczenia:

29 września 2019 r. w Chociszewie odbyły się uroczystości związane z poświęceniem odrestaurowanej mogiły trzech Męczenników Fortu III w Pomiechówku: Ryszarda Giżyńskiego – chociszewskiego organisty i nauczyciela tajnego nauczania, Władysława Piekuta z Goworowa i Lucjana Piekuta z Miączyna.

Wszyscy trzej byli zaangażowani w działalność Armii krajowej, placówki "Fala" obejmującej Gminę Wychódźc. Zostali aresztowani przez Niemców w 1944 r i przewiezieni do obozu w Pomiechówku. Po okrutnym śledztwie zostali straceni w zbiorowej egzekucji w 1944 r.

Uroczystość rozpoczęła Msza Święta w kościele Św. Leonarda koncelebrowana przez Dziekana Zakroczymskiego ks. kan. Andrzeja Redmera i proboszczów: Parafii w Chociszewie, ks. Marka Grzeszczaka oraz Parafii w Smoszewie, ks. Artura Bombińskiego. na którą przybyli m.in. Rodziny Ofiar, pełnomocnik Wojewody Mazowieckiego Piotr Oleńczak, Wójt Gminy Czerwińsk nad Wisłą Marcin Gortat wraz z Radnymi Gminy Czerwińsk nad Wisłą, poczty sztandarowe, harcerze z drużyny "Orle Serca" i "Drużyna Ziuka" ze Szkoły Podstawowej w Chociszewie oraz harcerze z Drużyny "Nadwiślańskie Sokoły" ze Szkoły Podstawowej w Czerwińsku nad Wisłą, Pluton Strzelecki oraz Grupa Rekonstrukcyjna Związku Piłsudczyków - Okręg Ciechanów. Oprawę muzyczną liturgii uświetniła Orkiestra Dęta OSP Chociszewo.

Po nabożeństwie uczestnicy uroczystości prowadzeni przez poczty sztandarowe, harcerzy i strzelców udali się na cmentarz parafialny. Dyrektor Szkoły Podstawowej w Chociszewie odczytał Apel Poległych. Trębacze (uczniowie SP Chociszewo) odegrali melodię "Śpij kolego". Ksiądz Dziekan Andrzej Redmer w asyście ks. Marka Grzeszczaka i Artura Bombińskiego dokonał poświęcenia mogiły Bohaterów.

W swoim wystąpieniu Wójt Gminy Czerwińsk nad Wisłą Marcin Gortat dziękując wszystkim zaangażowanym w odrestaurowanie nagrobka podkreślił, że w ten sposób oddano należytą część Bohaterom i stworzono miejsce narodowej pamięci. W imieniu Wojewody Mazowieckiego p. dr Piotr Oleńczak przypomniał historii męczeństwa Polaków w obozie w Pomiechówku. Podziękował również Wójtowi Gminy i pracownikowi Urzędu Piotrowi Ziemkiewiczowi oraz wszystkim osobom zaangażowanym w projekt odnowy monumentu.

Oficjalne uroczystości zakończyło odegranie Hymnu Wojska Polskiego i defilada pododdziałów harcerzy i Strzelców poprowadzona przez dowódcę oddziału p. porucznika Łukasza Tomaszewskiego.

Po części oficjalnej, Rodziny Męczenników, Goście i uczestnicy uroczystości mogli spotkać się w remizie OSP Chociszewo na poczęstunku przygotowanym przez komendanta Straży Pożarnej w Chociszewie p. Jarosława Krzemińskiego.
W imieniu Rodzin i Organizatorów dziękujemy Wszystkim zaangażowanym w przygotowanie uroczystości oraz wszystkim Uczestnikom za spełnienie patriotycznej powinności.

GALERIA FOTO

Wykonanie repliki mogiły zostało sfinansowane z funduszy Wojewody Mazowieckiego w kwocie 29 500 zł brutto.
Zadanie wykonała firma Zakład kamieniarski Daniel Krzemiński, Główczyn 44, 09-460 Główczyn.

Dane teleadresowe gminy

Urząd Miasta i Gminy w Czerwińsku nad Wisłą
ul. Władysława Jagiełły 16, 09-150 Czerwińsk
tel.: (24) 231-58-61
fax: (24) 231-51-99
e-mail: urzad@czerwinsk.pl

Numer konta bankowego:
Vistula Bank Spółdzielczy
49 9011 0005 0260 0459 2000 0010

Biuletyn Informacji Publicznej
http://czerwinsk.bipgmina.pl/

Elektroniczna Skrzynka Podawcza
https://czerwinsk.eboi.pl


© 2006 - 2015 Urząd Gminy Czerwińsk nad Wisłą
Projekt: INFOSTRONY - ADAM PODEMSKI, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl
Aktualizacja techniczna: INFOSTRONY - MONIKA MILLER, e-mail: monika.sowa@infostrony.pl