Dziś jest 02 czerwca 2020 r., imieniny Erazma, Marianny

Aktualności

Spis Próbny w gminie Czerwińsk nad Wisłą

Data umieszczenia:

W terminie od 1 do 31 października 2019 r. na terenie gminy Czerwińsk nad Wisłą odbędzie się spis próbny do Narodowego Spisu Powszechnego Ludności i Mieszkań (NSP 2021).

Cele spisu powszechnego
Spis powszechny jest jednym z najważniejszych badań statystycznych. Zaspokaja potrzeby informacyjne kraju, umożliwia szeroką charakterystykę rodzin i gospodarstw domowych, jest źródłem danych, których nie można uzyskać z innych źródeł.
Spisy powszechne poprzedzone są spisami próbnymi, których głównym celem jest sprawdzenie i przetestowanie zagadnień metodologicznych, organizacyjnych i technicznych pod kątem wykorzystania ich w spisie powszechnym.
Gmina Czerwińsk nad Wisłą jest jedną z dwóch gmin w Polsce (obok gminy Sierakowice w województwie pomorskim), w której będzie przeprowadzony spis próbny do NSP 2021.

Kto jest objęty obowiązkiem spisowym?
Wszyscy stali mieszkańcy gminy oraz czasowo przebywający na jej terenie. 

Metody zbierania danych
Podstawową, obowiązkową metodą zbierania danych jest samospis internetowy.
Aby dokonać samospisu, należy wejść na stronę https://spis.gov.pl/ i wypełnić formularz spisowy. Ankietę można uzupełnić samodzielnie na domowym komputerze, urządzeniu mobilnym lub telefonie z dostępem do Internetu. Formularz do samospisu będzie aktywny przez cały okres spisu próbnego.
Samospisu można dokonać również na stanowiskach komputerowych udostępnionych dla mieszkańców w Gminnych Punktach Spisowych uruchomionych w poniższych placówkach (w godzinach ich pracy):

• Urząd Gminy Czerwińsk nad Wisłą
Władysława Jagiełły 16
09-150 Czerwińsk nad Wisłą

• Gminna Biblioteka Publiczna
ul. Władysława Jagiełły 8
09-150 Czerwińsk nad Wisłą

• Szkoła Podstawowa im. Władysława Jagiełły w Czerwińsku nad Wisłą
ul. Warszawska 1
09-150 Czerwińsk nad Wisłą

• Szkoła Podstawowa im. Józefa Piłsudskiego w Chociszewie
Chociszewo 47
09-150 Czerwińsk nad Wisłą

• Szkoła Podstawowa im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Goławinie
Goławin 49C
09-151 Czerwińsk nad Wisłą

• Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Grodźcu
Grodziec 11A
09-151 Czerwińsk nad Wisłą

Pomieszczenia, w których zorganizowano Gminne Punkty Spisowe, wraz z dojściem do nich, są oznaczone. Na prośbę osoby dokonującej samospisu, w przypadku trudności z obsługą interaktywnej aplikacji, pracownik gminy w Gminnym Punkcie Spisowym udzieli niezbędnej pomocy. Skorzystanie z udostępnionego sprzętu komputerowego jest bezpłatne.

W przypadku problemu z samodzielnym wypełnieniem formularza (ze względu na stan zdrowia, zaawansowany wiek, niepełnosprawność), przewidziana jest możliwość wypełnienia ankiety z pomocą rachmistrza spisowego.
Rachmistrz spisowy może zbierać dane poprzez:
1) wywiad telefoniczny, wspomagany komputerowo,
2) wywiad bezpośredni, podczas którego uzyskane odpowiedzi będą zapisywane na urządzeniu mobilnym.
Rachmistrz spisowy przeprowadzający spis próbny jest pracownikiem Urzędu Statystycznego w Warszawie.

Tożsamość rachmistrza można sprawdzić telefonicznie pod nr (22) 279 99 99 wew. 8 (Infolinia Statystyczna) przez 7 dni w tygodniu w godzinach 8:00 – 20:00 lub (22) 464 23 25, (22) 464 22 39 w dni robocze w godzinach 7:00 – 15:00.

Obowiązek udzielania odpowiedzi
Ustawa o narodowym spisie powszechnym ludności i mieszkań w 2021 r. zobowiązuje wszystkich respondentów do udzielania ścisłych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi. Do udzielenia odpowiedzi o osobach małoletnich zobowiązane są osoby pełnoletnie, wspólnie z nimi zamieszkałe.

Tajemnica statystyczna i bezpieczeństwo danych
Wszystkie zebrane podczas spisu dane objęte są tajemnicą statystyczną – będą należycie i starannie zabezpieczone oraz nie zostaną nikomu ujawnione. Osoby pracujące na rzecz NSP 2021 (w tym spisu próbnego) zobowiązane są do przestrzegania tajemnicy statystycznej, a jej złamanie pociąga za sobą sankcje karne.

Więcej informacji
Formularz spisowy, informacje o aktualnych wydarzeniach związanych z przebiegiem spisu próbnego w Czerwińsku, a także informacje o historii spisów powszechnych, podstawach prawnych itd. można znaleźć na stronie https://spis.gov.pl/. 


Przetwarzanie danych osobowych zebranych w pierwszym spisie próbnym przed NSP 2021 
Informacje dotyczące przetwarzania danych osobowych zebranych w pierwszym spisie próbnym na podstawie ustawy z dnia 29 czerwca 1995 roku o statystyce publicznej (Dz. U. poz. 649 z późn. zm.) oraz ustawy z dnia 9 sierpnia 2019 r. o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 r. (Dz. U. z 2019 r. poz. 1775)


RODODane teleadresowe gminy

Urząd Miasta i Gminy w Czerwińsku nad Wisłą
ul. Władysława Jagiełły 16, 09-150 Czerwińsk
tel.: (24) 231-58-61
fax: (24) 231-51-99
e-mail: urzad@czerwinsk.pl

Numer konta bankowego:
Vistula Bank Spółdzielczy
49 9011 0005 0260 0459 2000 0010

Biuletyn Informacji Publicznej
http://czerwinsk.bipgmina.pl/

Elektroniczna Skrzynka Podawcza
https://czerwinsk.eboi.pl


© 2006 - 2015 Urząd Gminy Czerwińsk nad Wisłą
Projekt: INFOSTRONY - ADAM PODEMSKI, e-mail: adam.podemski@infostrony.pl
Aktualizacja techniczna: INFOSTRONY - MONIKA MILLER, e-mail: monika.sowa@infostrony.pl